Kotor

Yeni Gözde Vizesiz Karadağ

by Editör

Denizi, güneşi, yeşil doğası, ortaçağ tarzı binaları ile Karadağ, tatilcilerin yeni gözdesi. Türk kültürüne yakınlığı ve en önemlisi Türk vatandaşlarına vize uygulamaması nedeniyle en çok tercih edilen rotalardan Karadağ, bu yaz da Türkiye’den yüksek oranda tatilci ağırlayacak.

Hırvatistan’ın vize uygulamasına geçmesiyle birlikte Türkiye’den deniz tatili için artık Balkanlar’da Karadağ tercih ediliyor.

Anayasasında “demokratik, refah ve çevreci bir ülke” olarak tanımlanan Adriyatik’in 620 bin nüfusluk ülkesi Karadağ, seyahat severlerin yeni gözde ülkesi oldu. Podgorica uçak bileti, başta THY olmak üzere birçok havayolu tarafından sunulmakta ve yakın zamanda Karadağ turizm açısından önemli destinasyonlarından biri haline gelmiş durumda.

Karadağ: Hollywood Yıldızlarının da Tatil Mekânı

Hollywood yıldızlarının da tatil ülkesi Dağ anlamına gelen monte, kara anlamına gelen negro kelimelerinin birleşmesiyle Montenegro, ya da Türkçe adıyla Karadağ, Adriyatik’in incilerinden sayılıyor. 2500 yıllık geçmişi ile en eski yerleşim yerlerinden birisi olan Budva, aynı zamanda Karadağ’ın dünyanın birçok yerinden turist çeken gözde tatil merkezlerinden biri. Karadağ’ı ziyaret eden turistlerin mutlaka geldiği Budva’da bulunan Sveti Stefan Adası ise yıllarca Hollywood yıldızlarının tatil yaptığı ve ünü tüm dünyaya yayılmış sessiz, sakin bir ada.

Karadağ’ın Gözde Şehirleri ve Doğal Güzellikleri

Başkent Podgorica, Budva, Kotor ve ortaçağ tarzı bir çok binayı barındıran eski kraliyet başkenti Cetinje en çok ilgi gören şehirleri. “Avrupa’nın Mücevheri” olarak anılan Tara Nehri ise Karadağ’ın eşsiz doğa güzelliğini gösteren 82 km uzunluğu ile Colorado Nehri’nden sonra Dünya’daki en uzun Kanyon olarak tanınıyor. Tara nehri ve kanyonunda jeep safari ve rafting sporları ise ziyaretçilerin en çok tercih ettiği su sporları olarak öne çıkıyor. Karadağ’ın kuzeyinde yer alan doğal kuş cenneti Durmitor Milli Parkı, Skador Gölü ve Milli Parkı, Etnoğrafya ve Devlet müzeleri de ziyaretçilerin mutlaka gördüğü yerler. Sanayii tesisinin olmadığı Karadağ da doğal güzellikler, temiz çevre ve her zaman rahatlıkla içilebilen lezzetli suları, Karadağ’ı diğer ülkelerden ayırıyor.