Roma'da Victor Emmanuel II Anıtı

Roma’nın Büyüsü: Tarih, Kültür ve Lezzet Dolu Bir Başkent Macerası

by Editör

Avrupa’yı tanımak, kültürünü anlamak için Roma’yı görmek lazım. Yapılması gereken ilk iş seyahat tarihine karar verip, uçak bileti almak. Roma her ne kadar turist hücumuna uğrasa da, büyülü bir şehir. Ben Roma’yı açık hava müzesine benzetiyorum. Her yanından tarih fışkırıyor.

Roma: Tarihin ve Romantizmin Başkenti

Tarifi çok kolay olmayan ve tekrar tekrar ziyaret edilesi şehirlerden biri. Bisiklet hırsızları, La Dolce Vita, Roma tatili, Kleopatra aklıma gelen Roma’da çekilmiş bazı filmler. Romantik, tarihi, zamanın bir yandan durduğu, diğer yandan devam ettiği çekici bir şehir.

Roma’nın Sokakları

Az katlı evler, binalar, taş sokaklar ve köşebaşlarından çıkan insanların kullandığı scooterlarla dolu bir şehir. Sıcak yaz günlerinde serinlemek ve su şişenizi doldurmak için koştuğunuz güzel çeşmeleride unutmamak lazım. Görülmesi gereken tarih yanında, gezmeniz gereken muhteşem meydanlar var.

Trastevere’den Via dei Condotti’ye Roma’nın Keyif Noktaları

Sabah erken kalkıp Campo de Fiori pazarına gidip gününüze renk katmak istemez misiniz? En çok sevdiğim yerlerden Trastevere, Tiber nehrinin sol yakasındaki muhit. Ortaçağ karakterini en iyi korumuş bölgelerden biri olmasına rağmen akşam olduğunda insanların akın ettiği bir yer. Atlamamam gereken diğer bir nokta ise alışveriş. Meraklılarına Via dei Condotti’ye uğramalarını tavsiye ederim.

Roma’nın Mimarisi ve Kültürel Zenginlikleri

Muhteşem mimarlar Bernini ve Borromini’nin barok eserleriyle donatılmıştır Roma şehri. Piazza Navona’nın etrafı ise çeşmelerle doludur. Bir diğer favori noktalarımdan biri Villa Borghese ve bahçeleri. Dünyanın en küçük müzelerinden bir tanesi olan bu ev Caravaggio resimleri, Bernini heykellerine ev sahipliği yapıyor.

Roma: Herkes İçin Bir Şehir

Tarih ve sanat severler, alışveriş meraklıları için Roma biçilmiş kaftan. Bu arada çocuklu aileler içinde son derece rahat gezilebilecek bir şehir, trafiğine ve scooterların karmaşasına ragmen…