Eyfel Kulesi

Paris’te Unutulmaz Bir Hafta Sonu Kaçamağı

by Editör

Paris, sanatın, tarihin, eğlencenin ve tabii ki romantizmin şehri. Hal böyle olunca ne duruyorsunuz küçük bir hafta sonu kaçamağına ne dersiniz? Bütün büyük şehirlerde olduğu gibi Paris de bölgelere ayrılıyor. Birkaç gün yetmez demeyin, güzel bir programla Paris’in ilk görüşte şöyle bir tozunu alacak bir Paris Tatili için tüyolar vereceğim size.

Paris’e Uçuş ve Konaklama

İlk yapmanız gereken Paris’e uçak bileti almak. Bütçenize uygun biletleri pek çok uygun fiyatlı havayolu sayesinde almanız mümkün. Bilet işini ayarladıktan sonra, program hazırlamaya başlayabilirsiniz. Paris’e geldiğinizde konaklama için seçenekler bol, ama unutmayın ki Fransızlar Paris’li doğulmaz, Paris’li olunur derler.

Şehri Keşfetmek

Ben en çok Seine nehrinin sol yakasını seviyorum. Nedendir bilinmez ama Lüksemburg bahçeleri de içimi açıyor doğrusu. Siz de otelinize yerleştikten sonra işe Lüksemburg bahçelerinden başlayabilirsiniz, ardından Saint Germain’de soluklanıp keyifli bir kahve molası verebilirsiniz. Kahveler içildikten sonra, güzel bir yürüyüş ve ünlü müzeye gitmek… Mesela, Muze D’Orsay. Eski bir tren istasyonu olan müze özellikle empersyonist sanatçıları sevenler için kaçırılmaması gereken bir yer, tek kelimeyle koleksiyonları nefes kesici.

Alışveriş ve Kültür

Paris’e gelip de Champs Elysees’de yürüyüş yapmadan dönmeden olmaz. Kesişen caddelerden Avenue George V, yakınlarda bulunan ve şık dükkanları ile göz kamaştıran Saint Honore ve Avenue Montaigne olmazsa olmaz. Yakınlarda bulunan kültür merkezlerini de unutmamak lazım, Grand Palais, Palais de Tokyo ve Muze Guimet gibi.

Marais ve Alışveriş

Müze gezmek istemiyorum şehri dolaşmak istiyorum diyenlere ise Marais bölgesine gitmelerini tavsiye ederim. Oradan yürüyerek Bastille ve Ile Saint Louis adasına gidebilirler. Marais bölgesinde pazar günü dükkanların açık olduğunu hatırlatmakta fayda var. Özellikle Rue Vieille du Temple sokağı çok hoş.

Kültür ve Manzara

Louvre müzesi yakınında bulunan Palais Royal görülmeye değer.

Son Sözler

Paris büyük, zamanımız kısıtlı. Eminim bu güzel şehre tekrar tekrar gelmek isteyeceksiniz.