Seyahat Planı

İtalya’nın Turistik Bölgesi Toskana’nın En Güzel Üç Kasabası

by Editör

Montepulciano

Toskana’nın en güzel kasabalarından Montepulciano, aynı zamanda Umbria sınırına da yakın. Tepede konumlanmış kasaba son derece göz alıcı ve daha ilk görüşte insanı etkiliyor. İtalya’da eski eserleri korumak ve koruma altına almak son derece önemli olduğundan Montepulciano’yu gezerken eskiye ve tarihe bir kez daha şahit oluyorsunuz. Son derece iyi korunmuş, 16.yy’dan kalma eserleri görmek mümkün.

Sonbahar ve bahar aylarında ayrı bir güzelliğe sahip olan Montepulciano’dan ayrılırken manzara hafızanızda yer edecektir.

Montalcino

Toskana’nın bir başka güzeli ise hiç şüphesiz Montalcino. Tepeye konumlanmış kasabada zeytin üretimi dikkat çekiyor. İlk yerleşimin Etrüskler zamanında olduğu söyleniyor. Sırasıyla Siena ve Floransalıların işgaline uğrayan kasaba da surlar inşa edilmiş. Hisarlarla çevrili Montalcino, tipik bir ortaçağ kasabası olma özelliğini son derece iyi koruyor.

San Gimignano

Toskana’ya yapılan seyahat içinde San Gimignano’yu barındırmıyorsa eksik kalmış demektir. Bu küçük ama müthiş sevimli kasaba Unesco koruması altında. Ortaçağlarda önemli bir ticaret merkezi olan bu kasaba kuleleriyle meşhur olmuştur. Bu kuleler zengin Toskana’lı aileler tarafından yaptırılmış. Az sayıda müzeleri ve galerileri olan kasabanın asıl güzelliği mimarisinde ve kıvrılan dar sokaklarında. Günübirlik ziyaret etmek isteyenler için akşam üzeri saatlerini tavsiye ederim; zira hava kararmaya başladığında ve eski sokak lambaları yandığında, kendinizi zaman tünelinde kaybetmiş hissine kapılıyorsunuz.

Bir zamanlar 72 adet kulesi bulunan kasabanın günümüzdeki sayıları daha az, fakat 14 tanesi halen oldukça görkemli. San Gimignano muhteşem 14 ve 15. yy sanatına sahip ve bu güzellikler hiç ummadığınız köşelerde karşınıza çıkıyor. Piazza della Cisterna meydanında 13 ve 14 yy’den kalma kuleler var ve meydanın tam ortasında 1237 yılından kalma taş bir kuyu olduğunu hatırlatmak isterim.

“Mussolini ile Çay” filmini seyredenler için bu meydan çok tanıdık gelebilir. İtalya’nın en güzel manzaralarından birini seyretmek istiyorsanız 54 metre yüksekliğinde olan Torre Grossa’ya çıkabilirsiniz.

San Gimignano daracık sokaklı, kulelerle dolu tipik bir peri masalı kasabası. Eminim sizde başka bir yüzyıla gidip burayı ziyaret etmek isteyeceksiniz.