Tüplü Dalış

Dünyanın En İyi Dalış Noktaları

by Editör

Kızıldeniz – Mısır

Kızıldeniz dünyanın en popüler dalış noktalarından birisi. Özellikle Mısır’ın sahip olduğu turizm imkanları ile birlikte düşünüldüğünde dalış için Mısır Kızıldeniz’in bu denli öne çıkmasının nedeni de anlaşılıyor. Mısır’ın kadim bölgeleri arasında gezi imkanı ile birlikte aynı zamanda Kızıldeniz’in eşsiz sularında dalış yapma imkanı sunması, Mısır Kızıldeniz’i öne çıkaran özelliklerinden birisi.

Şarm El Şeyh Mısır Kızıldeniz’deki popüler dalış noktalarından. “Şeyhin Sakalı” anlamına gelen bu bölge Sina yarımadasında dünyanın her noktasından dalış tutkununun bir araya geldiği bir yer. Dalış merkezleri açısından da zengin bir çeşitliliğe sahip olan Kızıldeniz’de konakladığınız otelde bir dalış merkezi temsilcisine kolaylıkla rastlayabiliyorsunuz.

Etrafı çöllerle çevrili Kızıldeniz’de sualtındaki durum dışarıdaki dünyanın tam tersi. Sualtında son derece zengin bir canlı çeşitliliği olan Kızıldeniz’de su sıcaklığı 20 derecenin altına hiç düşmüyor. Bölgedeki popüler dalış noktaları ise Tiran Adası yakınlarından ulaşılabilecek olan Jackson, Gordon ve Ras Bob resifleri, 1941’de batan İngiliz gemisi SS Thistlegorm batığı ve Ras Muhammed Deniz Parkı.

Şarm el Şeyh’e uygun fiyatlı uçuşlar düzenleyen çeşitli firmalar mevcut . Yaklaşık 2 saatlik bir yolculuğun ardından Şarm El Şeyh’e ulaşmış oluyorsunuz. Mısır’da para birimi olarak Mısır Lirası kullanıldığını hatırlatmakta yarar var.

Bahamalar

Bahamalar sadece dalış için değil çok sayıda farklı turizm seçeneğiyle de ziyaret edilen önemli bir bölge. 2000’e yakın sayıdaki adadan oluşan Bahamalar Atlantik Okyanusu’ndaki en popüler tatil noktaları arasında gösteriliyor. Özellikle yaz aylarında çok sayıda tatilcinin rağbet ettiği Bahamalar dalış açısından da popüler bir merkez. Plajları ve berrak suları ile bilinen bu bölgede dalış keyfi de çok ileri boyutlara taşınıyor. Bu nedenle Bahamalar, hem güzel bir tatil, hem de zengin bir dalış deneyimi için keyifli bir seçenek.

Bahamalar’da dalış köpekbalıklarını ve yunusları gözlemlemek için tercih ediliyor. Grand Bahama Adası dalış için Bahamalar genelindeki en popüler merkez. Şişe burunlu ve benekli yunusları gözlemlemek için ideal bir nokta olan Bahamalar, dalış konusunda çok sayıda yetkin ve profesyonel dalış hizmeti sunan firmanın da temsilciliğinin bulunduğu bir adres.

18 ile 26 saat arasında değişen bir yolculuğun ardından Bahamalar berrak ve zengin canlı çeşitliliğe sahip suları ile sizi karşılıyor olacak. Bahamalar’da adalar arasındaki ulaşım küçük yolcu uçakları ve botlarla sağlanmakta. Dalış için yine botlar ve küçük deniz araçları kullanılmakta.

Zengin bir canlı çeşitliliğe sahip olan sualtı dünyası ile Bahamalar önemli bir dalış noktası ancak aynı zamanda ideal bir tatil için de farklı seçenekleri burada bulabilirsiniz.

Türkiye saatinden 7 saat geride bulunan Bahamalar’da yapacağınız dalış size aynı zamanda unutulmaz bir tatil tecrübesini de vaat ediyor.

Baffin Adası – Kanada

Baffin Adası farklı dalış seçenekleri ile popüler dalış noktalarından birisi. Buzdağları, yüzer buzlar ve kutup deniz tabanı ile sıra dışı bir dalış tecrübesi yaşamak isteyen herkesin gitmesini tavsiye edeceğimiz bir destinasyon. 24 saat süren gündüzlerin yaşandığı Baffin Adası’nda vücudunuz farklı iklim ve doğa koşullarına karşı ciddi bir sınav veriyor. Limitlerinizi zorlamayı seviyorsanız kesinlikle sualtı dalış için Baffin Adası’nı ziyaret etmelisiniz.

Sıra dışı koşulları ile dikkat çeken Baffin Adası Kanada’nın kuzeyinde, kuzey kutup noktası yakınında yer alan bir dalış alanı. Özellikle yaz aylarında yoğun bir talep gören Baffin Adası’nın dalış noktaları size alışılagelmişin dışında bir dalış tecrübesi sunuyor. Bölgeye ulaşım ise Kanada üzerinden sağlanmakta. Yaklaşık 17 saat süren bir yolculuğun ardından Iqaluit büyüleyici kutup güzelliği ile sizi karşılıyor olacak.

Kanada ve Kuzey Avrupa genelinde popüler bir dalış noktası olan Baffin Adası sıra dışı bir dalış tecrübesi için düşünülebilir. Iqaluit ve Baffin Adası’nda ağırlıklı olarak farklı sporları denemek isteyen kişiler tarafından ziyaret edilmesi bu adayı sporcular için de bir buluşma noktası olarak öne çıkartmakta.

Baffin Adası kutup bölgesinde, zorlu iklim koşulları ile değişik bir dalış tecrübesi için sizleri bekliyor.

Ümit Burnu – Güney Afrika

Güney Afrika’nın en uç noktasında bulunan Ümit Burnu tarih boyunca özel bir öneme sahip olmuştur. Özellikle coğrafi keşfiler noktasında ciddi bir yeri olan Ümit Burnu günümüzde Güney Afrika’nın en önemli turistik noktaları arasında sayılıyor. Güney Afrika turlarının vazgeçilmezi olan kafesli köpekbalığı dalışları Ümit Burnu’nda gerçekleştiriliyor. Bu nedenle Güney Afrika’da dalış için de Ümit Burnu özel ve önemli bir yere sahip. Ümit Burnu kafes içerisinde beyaz köpek balıklarını besleyebileceğiniz sıra dışı bir dalış deneyimini ziyaretçilerine sunan sıra dışı bir mekan.

Ümit Burnu’na ulaşım ise Güney Afrika’ya düzenlenen uçak seferleri aracılığıyla mümkün. Yaklaşık 14 saat süren bir yolculuğun ardından Cape Town’a ulaşmış olacaksınız.

Afrika’nın en önemli turizm noktaları arasında bulunan Güney Afrika’da Ümit Burnu da ülkenin önemli turistik noktaları arasında. Tehlikeli köpekbalıklarını bir kafesin arkasında olmanın verdiği güven ile beslemenin keyfine Ümit Burnu’nda varabilirsiniz. Ayrıca dalış dışı diğer turistik imkanları da Güney Afrika’yı özel bir lokasyon kılıyor. Çok sayıda müze ve doğal yaşam alanı ile Güney Afrika’da sadece dalış için değil aynı zamanda kapsamlı bir tur için de bulunabilirsiniz. Penguenleri, araçlı doğal park gezileri ve çok sayıda ünlü mücevherat markasının mağazası ile Güney Afrika’da aradığınız her şeyi bulabilirsiniz!

Türkiye ile arasında saat farkı bulunmayan Güney Afrika vahşi doğayla iç içe bir dalış için sizleri bekliyor.

Little Cayman Bloody Bay Wall – Cayman Adaları

Birleşik Krallık’a bağlı Cayman Adaları’nda bulunan Little Cayman Bloody Bay Wall Karayip Denizi’ndeki önemli dalış noktaları arasında. Adada yaşayan nüfus sadece 170 kişi, ancak özellikle dalış dönemlerinde nüfus artıyor. İzole bir ortamda günlük yaşamın sıkıntılarından uzak bir tatil eşliğinde dalış yapmak istiyorsanız kesinlikle Little Cayman Bloody Bay Wall’a gelmelisiniz. Denizin sadece birkaç metre üzerinde yer alan ada, eşsiz bir doğa ve dalış alanı.

Little Cayman sakin ve küçük bir nüfusa sahip olduğu için adada konaklama açısından hazırlıklı olmanızda yarar var. Kendi konaklama imkanlarınızla bu adada kamp kurabileceğiniz gibi aynı zamanda Cayman Adaları başkenti olan George Town’a da konaklamak için geçebilirsiniz. George Town Little Cayman’dan farklı olarak konaklama imkanlarının gelişmiş olduğu bir şehir.

Adada dalış esnasında sizi öncelikle çok uzun bir derinlik karşılayacak. Little Cayman Bloody Bay Wall’da derinlik yer yer 900 metreye kadar uzanıyor. Bu nedenle adada dibi görmeden dalış yapılıyor.

Karayipler’de tatil yaparken bir yandan da sınırsız dalış yapmak istiyorsanız kesinlikle Little Cayman Bloody Bay Wall’a gitmelisiniz. Oldukça sakin ve barışçıl yapısı ile Little Cayman Bloody Bay Wall dalış yapmak için harika bir nokta. Yaklaşık 22 saat süren bir yolculuğun ardından Cayman Adaları sizi karşılıyor olacak.

Cocos, Galapagos & Malpelo

Cocos ve Malpelo adaları Doğu Pasifik’te “Köpekbalığı Koridoru” olarak bilinen bölgeyi oluşturuyorlar. Bu nedenle bu bölgede dalış özellikle köpek balığı gözlemlemek için ideal bir seçenek. Köpek balıklarının yanı sıra diğer büyük balıkları da gözlemlemek için Cocos, Galapagos & Malpelo adaları doğru noktalar. Uzun yıllar boyunca balıkçılık endüstrisinden uzak kalmış bu bölgede turizm 1980’lerden sonra yavaş yavaş kendini göstermeye başladı. Ancak balıkçılık endüstrisinin hedefinde olmaması sayesinde de, bölgede ciddi bir fauna zenginliği ve yaşam çeşitliliği mevcut.

Cocos, Glapagos & Malpelo dalış için özel bir öneme sahip olmalarını bu doğal yaşam zenginliğine borçlu. Belgesellik karelere ve manzaralara, Cocos, Galapagos & Malpelo bölgesinde sıradan bir dalışta kolayca tanıklık edebilirsiniz. Bu nedenle özellikle doğal yaşam tutkunuysanız kesinlikle bu bölgede dalış yapmanızı tavsiye ederiz. Galapagos yaşam çeşitliliği açısından da büyük öneme sahip olduğundan, yer üstündeki doğal yaşamı da inceleme şansını yakalayabilirsiniz.

Yaklaşık 29 saat süren bir yolculuğun ardından Galapagos adasına ulaşmış oluyorsunuz. Cocos, Galapagos & Malpelo büyük balıkları ve köpek balıklarını gözlemlemek için ideal bir dalış noktası.

Fernando de Noronha – Brezilya

Güney Amerika’daki en önemli dalış noktaları arasında bulunan Fernando de Noronha Brezilya’ya bağlı bir ada. Adanın açıklarında dalış için çok değerli noktalar bulunuyor. Bunların arasında öncelikli olarak Brezilya donanmasına ait olan batık bir destroyer savaş gemisi var. Neredeyse tamamen korunmuş bir vaziyette duran bu batık gemide dalmak size kolay kolay yakalanmayacak bir fırsatı da sunuyor.

Fernando de Noronha Atlantik Okyanusu’nda koyu ve kumsalı ile de ünlü bir ada. Adada Tropikal kuşakta bulunduğu için yılın hemen her dönemi turizm açısından ciddi bir potansiyel taşıyor. UNESCO Dünya Mirası kapsamında koruma altında olan “Fernando de Noronha”da deniz ve kumun muazzam güzelliği sizi karşılıyor olacak. Adanın turizm açısından ciddi bir potansiyel taşıması nedeniyle çok sayıda tatilci bölgede bulunuyor. Dalış imkanı da bu adayı aynı zamanda dalgıçlıkla ilgilenen kişiler için de bir cazibe noktasına dönüştürüyor.

Fernando de Noronha su kaplumbağalarının, yunusların yer aldığı özel bir faunaya sahip. Su altı yaşam açısından zengin bir bölge olan “Fernando de Noronha” açıkları doğal yaşamı gözlemlemek için dalış yapmaya da son derece müsait. Yaklaşık 50 metreye ulaşan denizaltı görüş alanı nedeniyle bölgede dalış yapmak benzersiz bir keyif.

Pernambuco’da Guararapes International Airport’tan otobüs vasıtasıyla Suape Limanı’na varıp bu limandan Fernando de Noronha’ya ulaşabilirsiniz.

Fernando de Noronha gerek gelişmiş konaklama imkanları gerek dalışa elverişli suları ile önemli dalış noktaları arasında.

Komodo – Endonezya

Komodo Ejderlerine adını veren Komodo adası, Endonezya’nın önemli doğal yaşam alanlarından birisi. Çok sayıda farklı canlı türüne ev sahipliği yapan volkanik adalar bütününde Komodo sunduğu dalış imkanları ile de öne çıkıyor. Bali’den 500 kilometre uzaklıkta yer alan Komodo ılık su ve soğuk su farklılıkları nedeniyle iki farklı sualtı faunasına ev sahipliği yapıyor. Bu nedenle Komodo’da iki ayrı sualtı yaşam ortamı bulunuyor. Tropik canlılar sıcak su ortamında yer alırken, soğuk su ortamında ise büyük su memelileri, manta ray’ler ve ay balığı gibi canlı türleriyle karşılaşabilirsiniz.

Komodo’da dalışın karakteristiğini bu canlı çeşitliliği belirliyor. Kompakt bir biçimde farklı yaşam alanlarını sunan Komodo su üstü yaşam zenginliği açısından da gelişmiş. Başta Komodo ejderleri olmak üzere çok sayıda Komodo’ya özgü canlı türünü burada görmeniz mümkün. Bu nedenle başta eko-turizm olmak üzere çok sayıda belgesel ve doğal yaşam gözlem ekibi Komodo adasında bulunuyor.

Eğer Güney Doğu Asya’da bir yandan tatil yapıp bir yandan da eşsiz bir sualtı dalışı istiyorsanız kesinlikle Endonezya, Komodo’ya gitmelisiniz.

Endonezya, Komodo’ya dalış için gitmek istiyorsanız Labuan Bajo Havalimanı’na varışlı bir uçağa Endonezya’da binmeniz gerekiyor. Yaklaşık 18 saat süren bir yolculuğun ardından Endonezya’ya varmış olacaksınız. Komodo farklı doğal yaşamlarını görmek ve izlemek için ideal bir dalış noktası.