Dubai'deki Gökdelenler

Bir Tatil Cenneti: Dubai’de Yeni Yıl ve Kış Kaçamağı

by Editör

Yeni yıl için ya da Aralık-Mart ayları arasında tatil planlarınızı hala oluşturmadıysanız, sizin için ılık, lüks ve eşsiz bir seçenek önerelim. Eşsiz yeni yıl kutlamaları ile Birleşik Arap Emirlikleri’nin bu dönemlerde gidilebilecek en güzel ve farklı emirliği; Dubai.

Emirlikler ve Nüfus Bilgisi

Birleşik Arap Emirlikleri’ni oluşturan 7 emirlik bulunmakta. Bunlar: Abu Dhabi, Sharjah, Dubai, Ajman, Fujeira, Ra’s al Khaymah ve Umm al Qaywayn. Tüm emirliklerin toplam nüfusu neredeyse 5 milyona varıyor. Dubai’nin nüfusu ise 1.2 milyonu yabancı olmak üzere, 1.5 milyon.

İklim ve Tatil Önerisi

Aralık ve Mart ayları arasında kuzey yarım küredeki çoğu şehir gibi İstanbul ve Ankara soğuk, kar ve yağmur ile kışı gecirmekte. Eğer çocuklarınız ile keyifli bir tatil yapmak ve dört saat mesefade deniz-güneş tatiline erişebilmek isterseniz, burası sizin için biçilmiş kaftan.

Alışveriş ve Etkinlikler

Gökdelenleri, sınırsız peyzaj bütçeleri, düşük vergili iş hayatı, teknolojik yatırımları, palmiye adası ve sürekli gelişen lüks alışveriş imkanları ile bambaşka bir dünya sanki…

Emirates, Wafi City ve City Center gibi büyük alışveriş merkezlerinde dünyanın en lüks markaları bir arada sunulmakta. Alışveriş sırasında bütün eğlencelerin düşünüldüğü bu merkezlerde yapay kayak merkezi düşünülen farklı eğlencelerden biri. Ocak ayının başından Şubat’ın 3.gününe kadar devam eden Dubai Shopping Fest yani alışveriş festivali bu senenin kaçırılmaması gereken önemli etkinliklerinden.

Fuarlar ve Etkinlikler

Dubai, Dünya`nın bu bölgesinin finans, fuar ve teknoloji merkezi olmuş durumda. Türkiye’den her sene çok fazla ilgi gören iki önemli fuar Dubai’de düzenlenmekte.

Spor ve Aktiviteler

Formula 1, Çöl Maratonları, Dubai Triatlonu, Sürat Motoru Dünya Şampiyonası, Tenis ve Golf turnuvaları ile Dubai çölde bir çok farklı spor etkinliğine ev sahipliği yapmakta.

Gezilecek Yerler ve Kültür

Dubai Creek bölgesi geleneksel Arap kültürünün tüm ögelerinin görülebileceği bir lokasyon. Sokakların üstü kapatılarak oluşturulmuş buraya yakın bölge ise Altın Pazar. Aynı şekilde Dubai Kültür Köyü’de görülecek yerler arasında.

Wild Wadi ise çocuklarınız ile gezebileceğiniz harika bir su parkı. Burası Jumeriah plajının yanında bulunmakta.

Ulaşım ve Öneriler

Dubai’de ulaşım genelde arabalar ile yapılıyor. Yeni inşa edilmekte olan metro ve tren sistemleri modern. Otobüs ulaşımı da yaygın.

Sonuç

Başta belirttiğim gibi mevsim mükemmel. Gezmek, rahatça dolaşmak, denizen, alışverişin, çocuklarınızla güvenli tatilin keyfinin çıkarmak için doğru adres Dubai. Bir çok havayolu firması Dubai’ye günde birden fazla kez uçmakta. Sizin de yapmanız gereken önce uygun uçak bileti satın almak ve yukarıdaki önerilerimiz ile şehrin keyfini çıkarmak.