Sidney liman köprüsünün güzel görüntüsü

Avustralya ve Yeni Zelanda: Güney Yarım Küredeki Cennet Köşeler

by Editör

Avustralya

Avusturalya denince aklımıza belki herkes gibi kangurular, sörf yapan gençler, farklı bir İngilizce aksanı ve yılbaşına en erken giren ülke olmaları gelir. Sıcak atmosferi, kendine has Aborjin kabilelerinin farklı yaşantısı ve yüksek yaşam kalitesi bu dev kıtayı uzakta da olsa göz önünde tutmayı başarmıştır.

Göç ve İklim

Birçok Türk vatandaşının, özellikle Kıbrıslı Türklerin göç ettiği Avustralya adasına şimdi çok avantajlı imkanlar ile ulaşmak mümkün. Güney yarım kürede yer alan Avustralya’da yaz bizim tersimize Kasım sonundan itibaren kendini göstermeye başlıyor.

Coğrafi Konum ve Tarihçe

Latince güneye ait anlamına gelen Avustralya çok uzun yıllar İngiltere Krallığının güneş batmayan imparatorluğunun en önemli parçası idi. Bağımsız bir devlet olmasına rağmen hala tüm bu etkileri devam eden Avustralya’da trafik de sağdan işlemektedir. Güney yarım kürenin en büyük ülkesi olan Avustralya, Hint ve Büyük Okyanus arasında bulunmaktadır.

Şehirler ve Kültürel Zenginlik

Herkes Melbourne ve Sidney’i en önemli şehirlerinden biri olarak bilse de başkenti Canberra’dır. Bu kıtada tam 50 bin yıldır dünyanın en eski yaşamlarından biri olduğuna inanmak güç değil. Nüfusu neredeyse iki yüz ayrı ülkeden insanı barındırmakta olan Avustralya’nın en önemli özelliği farklı kültürler ile harmanlanmış bir mozaik olmasıdır. Bu kıtada bir milyondan fazla canlı türünün yaşadığı ekosistem 60’dan fazla kanguru türünü de barındırmaktadır.

Şehirlerdeki Turistik Aktiviteler

Sidney aslında daha önce belirttiğimiz gibi bir nevi ana şehir ama baş şehir değil. Gökdelenleri, altın sarısı kumsalları ve çok özel mimarisi ile Avustralya’lıların gurur duydukları şehirlerinden en önemlisi. Hep sahilde o yaprak şeklinde açmış Opera binasının önündeki havai fişek gösterileri ile biliriz Sidney’i ama aynı ismi taşıyan kulesi de 305 metre uzunluğunda ve dünyanın en yüksek binalarından biri.

Eğitim ve Öğrenci Hayatı

Ayrıca yukarıda bahsettiğimiz tüm Avusturalya şehirleri birer öğrenci kentidir. Sağlıklı yaşam, kaliteli yemek ve sosyal düzen burayı adeta bir öğrenci cenneti haline getirmiş. Dünya sıralamasında, ilk 10`da dört adet Avustralya üniversitesi mevcut. Son senelerde Avustralya, master öğrencileri arasında en popüler ülkeler sıralamasında hızla yükselmiştir.

Ulaşım ve Seyahat İpuçları

Dubai üzerinden tavsiye ederiz çünkü önce kısa sonra uzun bir yolculuğun daha keyifli ve dinlendirici olacağını düşünüyoruz. Özellikle Aralık ve Ocak aylarında Bondi ve Balmoral plajlarının hala dolu olduğunu ve deniz’e girmeniz için en güzel zamanlardan biri olduğunu belirtmek gerekir.

· Melbourne Yarra Nehrinde Tekne Turu ya da Philip Island Turuna katılın.

· Royal Botanik Bahçesi, Rialto Kulesi ve Melbourne kriket merkezini gezmek.

· Anzak Anıtı, Fitzroy Bahçeleri, Melbourne Müzesi, Kaptan Cook’un Evi, Olimpiyat Bölgesi, Flinders Caddesi ve tarihi Tren Garını görmeden gelmeyin.

· Dandenongs Dağına çıkarak Puffing Billy ya da Warook Çiftliği gezilecek diğer alternatif yerler.

· Sidney şehir merkezi, Bondi Sahili, Queen Elizabeth tarihi alışveriş binası, Aşıklar Koyu, Opera Binası ve Sidney kulesi görülmesi gereken yerler arasında…

· Harbour Bridge, Darling Harbour, şehrin hareketli bölgelerinden olan Kings Cross ise atlanmaması gereken yerlerden…

· Sidney’in ilk göçmen mahalleleri Paddington ve Rocks, ata binmek için Hyde Park, ve askeri kışla olan Barracks’ı da taviye ediyoruz.

Mutitjulu Gölü ve Aborjin kültürü için ise önerimiz Kata Tjuta – Uluru Kültür Merkezi’ni ziyaret etmeniz.

YENİ ZELANDA

Yeni Zelanda her zaman Yüzüklerin Efendisi isimli filmlerde görmeye alışık olduğumuz, dev şelalaler, dağlar, yemyeşil sık ormanları ile büyük bir cennet ada. Avustralya’nın doğusunda olan bu ülke iki ana ve birden fazla ada parçasından oluşmakta. Gene Dubai üzerinden bu adaya hem de dev A380 uçakları ile direk uçuş bulunmakta.

Bu 4 milyon nüfuslu küçük ülkenin turizm için yaptığı yatırım gerçekten muazzam.

İlk yerleşen Maori kabilelerinin ülkesi olan Yeni Zelanda, özellikle kamp ve karavan turlarının yanı sıra, lüks konaklama imkanları ile de dikkatleri üzerine çekiyor. Başkenti Wellington ve önemli şehirlerinden biri de Auckland.

Yeni Zelanda’da görülmesi ve yapılması gerekenler

· Auckland Limanı ve Köprüsü, Marina, Üniversite Binası ve Auckland Müzesini görmek.

· Auckland ve batı kumsallarında sörf keyfi yapın ya da yapanları izleyin…

· Devonport, Long Bay ile Mission Bay gibi körfezlerde yüzmek ve denizde su sporları yapmak.

· Eden Dağı, Waiheke Adası ve North Head gibi sönmüş volkanlar ve adaların büyük bir bölgesi doğal park olarak ayrılmışlar. Buralarda yürüyüş ve keşif turlarına katılmanızı öneririz.

· Hunua Ranges ve Waiketere Ranges Parkı aynı şekilde gene doğal güzellikler barındıran en önemli yerler.

· Rangitoto adası turunu yapıp, Kelly Tarltonun Sualtı Dünyası ve Auckland Sanat Galerisini de gezmeyi unutmayınız.

· Waitomo Mağaraları ve Rotorua Turu, Mahori Dansı Şovu turistik anlamda diğer katılınması gereken aktiviteler. Sıcak su gayzerleri, Maori yerlileri ve dünyanın en yeşil bölgesi bu alan içerieinde yer almakta. Buraya özel bir tur almanızı öneriyoruz.

· Hobbit filminin de çekildiği seti bu sene 500.000 turist`in ziyaret etmesi bekleniyor.