Kuzey Kıbrıs Bayrağı

4 Günde Kuzey Kıbrıs’ta Gezilecek Yerler

by Editör

Kıbrıs, Akdeniz üzerindeki en büyük adalardan biri. Gönülden, tarihi ve politik anlamda çok iç içe olduğumuz, aynı dili konuştuğumuz soydaşlarımızın, anadolu insanının anadolu dışında yaşadığı az lokasyondan biri. Dört ana şehri bulunan Kıbrıs’ta güzel, keyifli ve dolu dolu bir tatil geçirmek istiyorsanız dört güne ve uygun fiyatlı uçak bileti almaya ihtiyacınız var.

Birinci Gün

Ercan havalimanına indikten sonra taksi ya da çeşitli servis olanakları ile konaklayacağınız yere gidip eşyalarınızı bırakın. Girne konaklamak için plajları, günlük hayatı ve canlılık açısından çok hareketli. Daha sakin bir tatil bekleyenler, Gazi Mağusa’ın 12 km dışında uçsuz bucaksız Akdeniz manzaralı ya da dünyadaki az sayıdaki hayalet şehirlerden biri olan Kapalı Maraş’ın mistik manzarasına bakan bir yerde konaklamayı tercih edebilirler.

Araba kiralamak çok güzel bir seçenek. Ancak trafiğin tersten akması ve alışık değilseniz sağdan direksiyonlu araba kullanımı riskli. Önerim otomatik araba ile sabah 1 saat şehir içinde çok yavaş pratik yapıp yola çıkmanız. İlk gün deniz keyfi, sahilde su sporları, akşam Girne limanında gezi… Tatile bu şekilde keyifle başlanabilir.

İkinci Gün

İstikamet Gazi Mağusa. Kale içinde gezi ve Lala Mustafa Paşa Camii’ni gezmek önemli. Surlara bakarak limonata içip serinlemek mümkün. Kıbrıs, mayıs ve ekim arası çok sıcak. Güneş kremi, sürekli sıvı alımı sağlığınız için önemli.

Namık Kemal’in sürgün hayatı yaşadığı evi, Canbulat’ın kahramanca adayı Osmanlı hükümdarlığına alışını görmek için ise Liman ağızındaki Canbulat müzesini gezmek elzem.

Askeriye sınırları içindeki Mozaik Müzesini kaçırmadan gezin ve tel örgüden bir zamanlar dünyanın en büyük tatil beldelerinden biri olan Varosha yani Kapalı Maraş’ı izleyin. 1974 mutlu barış harekatından sonra kapanan ve günümüze kadar hiç bir şekilde girilmeyen bu hayalet şehrin önündeki kumsallar ve plajlar 1974 yılından beri bakir.

Dönerken anıt ismi verilen meydanda pide arası döner ve naneli ayran yemeden gitmeyin. Şeftali kebabı da yiyerek Kıbrıs mutfağına giriş yapabilirsiniz.

Akşama daha vaktiniz varsa taksi ya da kendi arabanız ile Adanın sivri burnu Karpaz’a doğru gidebilir ve Caretta Caretta kaplumbağalarının yumurtladığı bakir plajlarda yüzebilirsiniz.

Üçüncü Gün

Bugün ise tarihi şehir Lefkoşa’ya kısa bir gezinti yapmak ve öğleden önceyi sıcak olmadan geçirmenizi öneririm. Nem ve sıcaklıktan dolayı sabah 8:30’da orada olup öğlenden önce ayrılmanızı öneririm. Yiğitler burcundaki parka gidip tellerin ardındaki Güney Kıbrıs Rum Yönetimi topraklarını görmek, sur içindeki çarşılarda alışveriş yapmak ve esnafa katkıda bulunmak, pasajlara girmek, değişik Lefkoşa türk tipi evleri ve kapılarının fotoğraflarını çekmek, merhum Cumhurbaşkanı Denktaş’ın mezarı ve anıtını ziyaret etmek yapılacaklardan bazıları.

Buradan sonra istikamet Güzelyurt üzerinden Lefke. Portakal bahçeleri arasında sessiz ve yaşlı amcaların oturduğu kahvehanelerde muhteşem Kıbrıs Türk kahvesi içmek, denize ayağınızı sokup kuzey sahillerde Türkiye’ye bakmak…

Dördüncü Gün

Girneyi bu kadar kolay bitirebileceğinizi düşünmüyordunuz değil mi? Lapta ve İngiliz köylerinde manzara keyfi. Daha sonra Mavi Köşk ziyareti… Bunlar Kıbrıs’ta tatilinizi deniz dışında aktif dinlenme, kültür ve tarih bilgisi için bunları gerçekleştirmenizi öneririz.